ch źródeł energii wpisuje się w konwencję zrównoważonego rozwoju, ponieważ nie zużywamy naszych zapasów surowców naturalnych. Kolektory słoneczne i fotowoltaika znacznie zmniejszają zanieczyszczenie środowiska. Jednak z uwagi na długość dnia i sezonową intensywność promieniowania słonecznego dostarczają nam energii głownie w sezonie letnim. Co daje właścicielom gospodarstw domowych zainstalowane kolektorów słonecznych? Po pierwsze, przez pół roku zyskujemy na wygodzie. Nie ma problemu z rozpalaniem i wyrzucaniem popiołu. Po drugie, dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej przyczyniamy się do ochrony środowiska. Decydując się na zastosowanie kolektorów słonecznych zaoszczędzimy około 60% rocznej energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody. Dodatkowo, kolektory płaskie, które stanowią najlepsze rozwiązanie w naszym klimacie, są odporne na czynniki zewnętrzne tj. gradobicie i uszkodzenia zewnętrzne
Panel słoneczny lub kolektor słoneczny jest
Fotowoltaiczna energia odnawialna słoneczna to źródło energii, które wytwarza energię elektryczną pochodzenia odnawialnego, pozyskiwaną bezpośrednio z promieniowania słonecznego za pomocą urządzenia półprzewodnikowego zwanego ogniwem fotowoltaicznym lub przez osadzanie metali na podłożu zwanym cienkowarstwowym ogniwem słonecznym.
Fotowoltaika wykorzystywana jest głównie do produkcji energii elektrycznej na dużą skalę poprzez sieci dystrybucyjne, choć może też zasilać niezliczone aplikacje i urządzenia autonomiczne, a także zasilać schroniska górskie czy domy odizolowane od sieci energetycznej. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na energię odnawialną, produkcja ogniw słonecznych i instalacji fotowoltaicznych znacznie się rozwinęła w ostatnich latach. Zaczęły być masowo produkowane w 2000 roku, kiedy niemieccy ekolodzy uzyskali fundusze na budowę dziesięciu milionów dachów słonecznych. Pozyskiwanie energii jest możliwe dzięki urządzeniom znanym jako kolektory słoneczne. Panel słoneczny lub kolektor słoneczny jest w stanie pochłonąć i przekształcić energię słoneczną w energię cieplną.
Do wielu ludzi dotarło w końcu
Energia odnawialna jest coraz szerzej komentowanym tematem, i to nie tylko w mainstreamowych mediach. Do wielu ludzi dotarło w końcu, że jeśli nie zadbamy o środowisko, w którym mieszkamy, to wkrótce możemy nie mieć już gdzie mieszkać. Katastroficzne filmy wcale nie wyolbrzymiają spraw tak bardzo, jak my, widzowie, chcielibyśmy w to wierzyć. Niestety, klimat nieustannie się ociepla, kolejne miejsca znikają wręcz z mapy świata, a to wszystko przez niszczycielską działalność człowieka. Oczywiście, potrzeba mnóstwa działań na dużą skalę, by powstrzymać całkowitą degradację środowiska, jednak zwykły, "szary" człowiek, a więc my wszyscy, również możemy przyczynić się do poprawy stanu natury. Fotowoltaika jest czymś, w co możemy zainwestować już dziś. Będzie to niezwykle proekologiczne posunięcie, które - zastosowane na większą skalę - może zmienić wszystko. Kolektory słoneczne dostarczałyby nam do domów ciepło i zaopatrywały go w prąd elektryczny. Czy nie brzmi to wprost fenomenalnie? Ich kupno i instalacja wcale nie należą do skomplikowanych operacji, dlatego warto dać szansę ekologii już dziś.
To z pewnością nie są działania
Energia odnawialna jest bez choćby cienia wątpliwości przyszłością tego świata. Skąd takie odważne stwierdzenie? Otóż środowisko naturalne jest do tego stopnia zdegradowane, że jeśli w dalszym ciągu nie będziemy go szanować jako gatunek ludzki, to w ciągu kilkudziesięciu lat możemy się spodziewać wielu katastrof klimatycznych i nie tylko. Słyszymy o tym cały czas, jednak puszczamy te informacje mimo uszu, korzystając ciągle z plastikowych torebek podczas zakupów, czy przemieszczając się samochodem do pracy, choć ta znajduje się mniej niż kilometr od naszego domu. To z pewnością nie są działania, które pomagają Ziemi. Gdybyśmy jednak chcieli coś zmienić w swoim myśleniu i sposobie życia, co mogłoby pomóc naturze, to wcale nie musimy robić wielu skomplikowanych rzeczy. Tak naprawdę wystarczy, że porozmawiamy o tym z rodziną i ustalimy plan działania. Być może rezygnacja z usług dotychczasowego dostawcy prądu będzie pierwszy krokiem? Fotowoltaika i kolektory słoneczne w przyjazny środowisku sposób zastąpią nie tylko dostarczany nam dotychczas prąd, ale także zadbają o ciepło w całym domu.